Domare Kay Barett, Stranwith Deerhounds, England
Foton Pernilla Wickström-Osietzki

DSC 0539-bestinshow copy

BIS INT CH DK UCH NO UCH Fritzens Celeste
född 20110630
e. Stranwith Symphony
u. Fritzens Una Viareggiana
Uppfödare: Björn Fritz & Klaus Krüger
Ägare: Randi Kontni, Pallesdamvej 28. 7840 Höjslev, Danmark

bestinshow2 copy

BIS-2 SE UCH Manticorns Irmelin
född 20071006
e. Grayrory's Caol Ila
u. SE UCH NO UCH Jaraluv Sarah Of Vale Vue
Uppfödare: Bodil Andersson
Ägare: Britt Lundberg, Målargatan 9, 941 63 Piteå

DSC 0587

BIS-3 SE UCH NO UCH Manticorns Inaria
född 20071006
e. Grayrory's Caol Ila
u. SE UCH NO UCH Jaraluv Sahara Of Vale Vue
Uppfödare: Bodil Andersson
Ägare: Pia Erasmie, Lilla Bjällerupsvägen 137, 245 92 Staffanstorp

bestinshow4 copy

BIS-4 Xandor Xantos Xilo Of Dirty Mind
född 20120720
e. CH Pitlochry's Dirty Mind Hyves
u. CH Tobia Tina Turner Of Dirty Mind
Uppfödare: K. Hesseling
Ägare: Kirsten Walhovd & Nenne Runsten, Östbyveien 22, 3512 Hönefoss, Norge

DSC 0528-bestinshowR copy

BIS-5 INT NORD UCH NV-10 Skahera's Robert De Niro
född 20090329
e. US CH Jaraluv Michael
u. INT NORD UCH NORDJV-06 SV-08 WW-08-10 Troon Cornelia Cinnilla
Uppfödare: Ragnhild & Stein Raaness
Ägare: Mona Bidne & Petter Hoel, Bestumveien 85C, 0283 Oslo, Norge

DSC 0111-bis-puppy copy

BIS VALP Crathlint Caoimhin Cara
född 20130924
e.Gentiehun Tain
u Pitlochry'sIrina
Uppfödare och ägare: Randi Kontni, Pallsdamvej 28, 7840 Höjslev, Danmark

DSC 0273-best-juniorfemale

BIS JUNIOR Lawtons Clemenza Champagne.
född 20130525
e. NL CH Cairnesund's Pearly Prince
u. C.I.B. ES CH FI&DK UCH LV CH SE V-09-10-11 SE&NO UCH Hyndsight Cloud's Illusion
Uppfödare: Stefan Hagstedt
Ägare: Ralf Osietzki & Pernilla Wickström-Osietzki, Ottarpsvägen 176, 261 92 Härslöv

best intermediate copy

BIS UNHGUND Xandor Xantos Xilo Of Dirty Mind
född 20120720
e. CH Pitlochry's Dirty Mind Hyves
u. CH Tobia Tina Turner Of Dirty Mind
Uppfödare: K. Hesseling
Ägare: Kirsten Walhovd & Nenne Runsten, Östbyveien 22, 3512 Hönefoss, Norge

bestworkingdog copy

BIS BRUKSHUND SE UCH Galerita's Amber
född 20111126
e. SE UCH Mycroft's Norman Nodorian Nobleman
u. SE UCH SE LCCH Kilbourne Anais
Uppfödare: Cecilia & Ylva Nordström
Ägare: Cecilia Nordström, Brandsarvet Blixbo 159, 790 15 Sundborn

BÄSTA HUVUD OCH UTTRYCK INT CH DK UCH NO UCH Fritzens Celeste
född 20110630
e. Stranwith Symphony
u. Fritzens Una Viareggiana
Uppfödare: Björn Fritz & Klaus Krüger
Ägare: Randi Kontni, Pallesdamvej 28. 7840 Höjslev, Danmark

bestpair1 copy

BIS PAR SE UCH Necesse's Ad Hoc & SE UCH SE JV-12 Necesse's Ars Amandi
födda 201112.01
e. NT CH Lehigh Fortune At Champhurst
u SE UCH NO UCH Manticorns Inaria
Uppfödare & ägare: Pia Erasmie, Lilla Bjällerupsvägen 137, 245 92 Staffanstorp

MEST TYPISKA HJORTHUNDSRÖRELSER INT CH DK UCH NO UCH Fritzens Celeste
född 20110630
e. Stranwith Symphony
u. Fritzens Una Viareggiana
Uppfödare: Björn Fritz & Klaus Krüger
Ägare: Randi Kontni, Pallesdamvej 28. 7840 Höjslev, Danmark

10169293 10203949746568153 7631305122480345024 n

BIS AVELSGRUPP Kennel Necesse's, Pia Erasmie, Staffanstorp

DSC 0625-bestbreeder copy

BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Cream Island’s, Ann-Marie Morell, Gräddö & Ebba Nilsson, Vallentuna


HANAR
BH-1 Xandor Xantos Xilo Of Dirty Mind
född 20120720
e. CH Pitlochry's Dirty Mind Hyves
u. CH Tobia Tina Turner Of Dirty Mind
Uppfödare: K. Hesseling
Ägare: Kirsten Walhovd & Nenne Runsten, Östbyveien 22, 3512 Hönefoss, Norge

BH-2 INT NORD UCH NV-10 Skahera's Robert De Niro
född 20090329
e. US CH Jaraluv Michael
u. INT NORD UCH NORDJV-06 SV-08 WW-08-10 Troon Cornelia Cinnilla
Uppfödare: Ragnhild & Stein Raaness
Ägare: Mona Bidne & Petter Hoel, Bestumveien 85C, 0283 Oslo, Norge

BH-3 Alvik Silver Bacobian Mirabilis
född 20130805
e. Pitlochry's Mind Hyves
u. Connie Randis Irater
Uppfödare: Ivana Kohoutova
Ägare: Eva & Hana Vobornikova, Ot. Breziny 682, 675 71 Namest nad Oslavou, Czech Republic

BH-4 C.I.B. NORD UCH NORD JV-11 Cream Island's Sir Gibson
född 20100617
e. Stranwith Scherzo
u. Cream Island's Lady Liv
Uppfödare & ägare: Ann-Marie Morell, Östrabyvägen 53, 760 15 Gräddö

BH-5 Galeritas Grey Shadow
född 20111126
e. SE UCH Mycroft's Norman Nodorian Nobleman
u. Kilbourne Anais
Uppfödare: Cecilia & Ylva Nordström, Sundborn
Ägare: Helena Forss & Maria Eriksson, Ånhammar Björklund, 640 51 Stjärnhov


TIKAR
BT-1 INT CH DK UCH NO UCH Fritzens Celeste.
född 20110630
e. Stranwith Symphony
u. Fritzens Una Viareggiana
Uppfödare: Björn Fritz & Klaus Krüger
Ägare: Randi Kontni, Pallesdamvej 28. 7840 Höjslev, Danmark

BT-2 SE UCH Manticorns Irmelin
född 20071006
e. Grayrory's Caol Ila
u. SE UCH NO UCH Jaraluv Sarah Of Vale Vue
Uppfödare: Bodil Andersson
Ägare: Britt Lundberg, Målargatan 9, 941 63 Piteå

BT-3 SE UCH NO UCH Manticorns Inaria
född 20071006
e. Grayrory's Caol Ila
u. SE UCH NO UCH Jaraluv Sahara Of Vale Vue
Uppfödare: Bodil Andersson
Ägare: Pia Erasmie, Lilla Bjällerupsvägen 137, 245 92 Staffanstorp

BT-4 Hillmorton Honey
född 20130219
e. Rosslyn Oskar
u. Hillmorton Freesia
Uppfödare: Mr P J Bain
Ägare: Björn Fritz & Klaus Krüger, Waldmannsweg 22, 51674 Wiehl, Germany

BT-5 SE UCH Cream Island's Lady Ceana
född 20100617
e. Stranwith Scherzo
u. Cream Island's Lady Liv
Uppfödare & ägare: Ann-Marie Morell, Östrabyvägen 53, 760 15 Gräddö